Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна.
Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.
Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.
Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.
След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое
Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“.
Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.
На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те.
По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.
Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година.
Галерия Vivacom Art Hall представя четирима световни автори на първото отличително за България изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието ще се проведе от 4 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в "София тех парк", съобщават от екипа на галерията.
Посетителите на форума ще могат да видят творби от частната колекция на галерията на артистите Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман.
„Щастливи сме да вземем участие в първото изложение за изкуство Sofia Art Fair. Нетърпеливи сме да се потопим в света на изкуството за 5 дни и да се срещнем с колекционери и любители на изкуството. Верни на традицията ще представим пред българската публика световноизвестните имена - Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман, с което вярваме, че ще допринесем и за мащаба на арт фестивала”.
Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.
Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.
СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ
Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва
Матео Бочели включва България в световното си турне Summer Nights, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Събитието е на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.
След турнето си в Северна и Южна Америка, младият Бочели се отправя на нова, по-голяма европейска обиколка. Миналата година той издаде дебютния си албум Matteo, приет добре от критиката. Албумът, по който са работили някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ед и Матю Шийрън, Паризи, Джеси Шаткин (работил с Майли Сайръс, Сия и Кели Кларксън) и Стюарт Кричтън (продуцирал Backstreet Boys), включва песни на английски и италиански. Като син на известния оперен певец в дебютния си албум Матео Бочели следва стила на своя баща, но с по-съвременно поп звучене.
На 27 години,
Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради
Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и
„Далеч на изток и после малко на юг – там се намира Виет Нам, като „Виет” е народът, а „Нам” – югът“,“ обяснява Даяна Иванова.
„Днес могат да се обособят два контрастни образа на Виетнам, които съжителстват заедно – териториите на урбанизираните райони с нестихваща индустриализация и тези на просторните речни долини и непревземаеми планински вериги“, отбелязва изследователката, изучаваща региона.
Изложбата е откриващо събитие на програмата „На фокус“ на младежка фондация „Аморфа“, в която млади хора на възраст от 15 до 26 години ще се обучават във фотографска работилница, изследваща и документираща различни варненски квартали и темите, вълнуващи техните обитатели, съобщават организаторите.
Програмата е подкрепена от фонда за култура на Община Варна. Ментор на фотографите ще бъде Михаела Аройо.
/ВТ